Jak vybrat svářečku?

Svářečku využije čas od času každý kutil

Svářečky oceníte ve chvíli, kdy potřebujete opravit plot, postavit branku nebo vyrobit jinou zahradní konstrukci. Zkrátka v okamžiku, kdy je nutné neoddělitelně spojit 2 různé materiály. I když ji pravděpodobně nevyužijete každý den, své místo v dílně si svářečka zcela určitě zaslouží. Udělejte si před koupí jasno s naším rádcem Jak vybrat svářečku.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 7 min.

Typy svářeček

Jak vybrat polyfúzní svářečku

Svářečka plastů (polyfúzní) je speciální typ, který je určený na plastové trubky. Kvůli tomu by neměl chybět ve výbavě instalatérů nebo údržbářů a samozřejmě každého, koho čeká rekonstrukce domu.

Jde o ideální přístroj pro práci ve stísněných prostorech. Tyto svářečky můžete použít na všechny termoplasty využívané při montáži plastových potrubí.

Polyfúzní svářečky

Trafo

Trafosvářečka pracuje na střídavý proud a stačí jí běžná domácí zásuvka na 230 V s jističem alespoň 16 A. Rovněž pro elektrody této svářečky platí, že musí být určené pro střídavý proud.

Stroj nabízí velmi snadné ovládání a jednoduchou konstrukci, kdy uvnitř není prakticky žádná elektronika. Tyto modely jsou typické vysokou hmotností. Při výběru se vždy ujistěte, že přístroje mají dostatečně kvalitní ventilátor a tepelnou pojistku.

Trafosvářečky

Invertor

Invertorová svářečka je násobně lehčí v porovnání s předchozím typem. Uvnitř naleznete spínaný zdroj, který střídavé napětí ze zásuvky přeměňuje na vysokofrekvenční, které dále usměrňuje.

I díky tomu jsou přístroje tak lehké, že je můžete často i zavěsit přes rameno. Obsahují množství elektroniky a dalších funkcí.

Invertorové svářečky

Mezi další typy patří např.:

Plazmová svářečka Pulzní svářečka Multifunkční svářečka

Další rady a tipy pro kutily hledejte na našich stránkách Péče o chalupu a Základní opravy a montáže v domácnosti.

Jakou svářečku na doma dle technologie svařování

Jakou svářečku CO₂

Svářečka pracující s technologií MIG/MAG (Metal Inert Gas – Metal Active Gas) může být v češtině někdy poněkud nepřesně označena jako svářečka CO₂.

Přídavný materiál se dostává ke svaru podávacím zařízením, taví se elektrickým obloukem a samotná tavná lázeň je chráněna inertním nebo aktivním plynem. Můžete se setkat také s pojmem sváření v ochranné atmosféře. Tento způsob je ideální pro svařování tenkých plechů, jeklů a opravy karoserií. Svar je estetický.

CO₂ svářečka (technologie MIG/MAG) Invertorová svářečka CO₂

Jakou svářečku pro kutila

Svářečka na elektrody a její technologie MMA (Manual Metal Arc) je asi nejpoužívanější na domácí použití. Jedná se téměř výhradně o invertory, dnes už jen výjimečně narazíte na MMA trafosvářečku.

Přístroj svařuje elektrickým obloukem s použitím obalovaných svařovacích elektrod. Zvládne tak ocel, nerez i hliník. Výsledný svar nemusí působit zcela esteticky. V domácí dílně si většinou vystačíte s jednou fází, výkonem cca 160 A a elektrodami o průměru 2,5 až 3,2 mm.

Elektrodová svářečka (technologie MMA)

Pro svařování pod argonem

Model s touto technologií se nazývá svářečka TIG. Je perfektní pro svařování tenkých materiálů a čisté svaření všech druhů uhlíkové oceli s obsahem slitin, ocelí s obsahem mědi, niklu nebo titanu a jejich slitin.

Oblouk je udržován mezi hořákem, neodtavitelnou elektrodou z wolframu a samozřejmě také základním materiálem. Tavná lázeň je chráněna inertním plynem - argonem, z toho také již zmíněné označení.

Svářečka s wolframovou elektrodou (technologie TIG)

Na plněný (trubičkový) drát

Svářečka na plněný drát vyžaduje svařovací drát tvořený obalem (trubičkou) z kovu a práškovou náplní. Ta přitom dokáže plnit zvláštní funkce. Dráty mohou disponovat ochranou, jinak řečeno dokáží při hoření oblouku vytvářet vlastní ochrannou atmosféru. Vzduch se tak nedostane k tavné lázni.

Svářečka na plněný (trubičkový) drát

Druhy svářeček s ohledem na parametry

Příkon

Do kategorie s příkonem do 2 000 W patří většina polyfúzních svářeček. Pro běžné domácí svařování postačí příkon od 2 000 do cca 5 000 W. Svářečky s příkonem nad 6 500 W už většinou spadají do kategorie modelů s profesionálním užitím.

Maximální svářecí proud

Většinu tenčích materiálů, které najdete v dílně nebo kolem domu, svaříte s využitím 100 A. Výrobci však na trh dodávají modely s vyššími hodnotami kvůli rezervě. Proto pokud narazíte na trafosvářečku s hodnotou max. svářecího proudu 160 A, bude vám s největší pravděpodobností stačit.

Od 250 A najdete často profesionálnější přístroje se širokým spektrem funkcí, které jsou určené především pro průmyslovou výrobu.

Zatěžovatel (využitelnost výkonu)

Jedná se o asi nejdůležitější parametr u každé svářečky a říká, jak dlouho ji můžete používat, aniž by sepnula ochrana proti přehřátí.

Zatěžovatel neboli výkonová využitelnost se odvozuje od 10minutových svařovacích intervalů. Podle procentuální hodnoty se dozvíte, kolik minut můžete svařovat a kolik minut musí svářečka chladnout

V reálu vypadá údaj např. takto: 20 % při 140 A znamená, že proudem 140 A můžete svařovat pouze 2 minuty (20 %) a 8 minut musí stroj odpočívat a chladit se (zbývajících 80 % do 10 minut).

Velikost a hmotnost

Při výběru přemýšlejte, jak svářečku nejčastěji užíváte. Ve chvíli, kdy svářečka neopustí vaši dílnu, nevadí ani hmotnost přes 20 kg. Profesionálnější stroje mohou přitom vážit i více než 90 kg. Bývají však vybaveny kolečky pro případný transport.

Ergonomie

Zaměřte se na kabely a ovládací prvky. U kabelů si pohlídejte jejich délku a vyvedení, aby vám nepřekážely. Totéž platí samozřejmě i pro přívodní kabel. S ovládacími prvky budete často manipulovat v rukavicích, proto by měly být dostatečně robustní a klást přiměřený odpor tak, aby nemohlo dojít k nechtěné změně.

V ideálním případě svářečku vyzkoušejte před samotnou koupí, zjistíte tak, jestli vám dobře padne „do ruky“. Pokud to není možné, neopomeňte uživatelské recenze na našich stránkách.

Tloušťka materiálu

U tenčích materiálů můžete sáhnout po přístrojích s menší hodnotou proudu a také elektrody mohou být užší. Potřeby většiny běžných uživatelů uspokojí stroje s proudem cca 130 A (údaj je běžně udávaný v samotném názvu svářečky). Průměr elektrod se pak pohybuje od 1 do 4 mm. Na tenké materiály do tloušťky 2 mm postačí proud 60 A a průměr elektrody zvolte 2,5 mm.

Situace je analogická při svařování zcela studeného materiálu, kdy i svařovací proud musí být vyšší. Naopak s rostoucí teplotou nebo vícevrstvém svaru byste měli proud snižovat.

Jak vybrat svářečku vzhledem k funkcím

  • Regulace výkonu a teploty vzduchu - Funkce, kterou najdete nejčastěji u polyfúzních svářeček plastů. V závislosti na průměru svařované trubky můžete plynule měnit teplotu vzduchu. To znamená kvalitnější svar a zároveň úsporu energie. Teplotu můžete měnit od 0 °C nebo od určité hodnoty (např. 100 °C).

  • Arc Force - Svářečka dokáže regulovat proud podle vzdálenosti od svařovaného materiálu. To je ideální pro každého svářeče, který nedokáže udržet konstantní vzdálenost elektrody od materiálu, ale přesto vyžaduje rovnoměrný svár.

  • Anti Stick - Funkce bránící přilepení elektrody ke svařovanému materiálu. Důvodem je omezení svařovacího proudu při zapalování oblouku.

  • Hot Start - Jde o obvod, který při startu sám nastaví parametry tak, aby usnadnil zapálení oblouku.

  • Soft Start - Zjednodušeně jde o regulaci náběhu drátu. Při zapínání velkých transformátorů totiž může počáteční magnetizační proud dosáhnout až desetinásobku jmenovitého proudu. Soft start tento nárazový proud úspěšně omezuje.

  • Mikrospínač v rukojeti - Jde především o bezpečnostní prvek, kdy po odložení svářečky přechází stroj do stavu čekání nebo se vypne.

  • Displej - Displeje na svářečkách nebo invertorech mohou ukazovat různé informace. Od nejjednodušších, kdy vidíte pouze hodnoty proudu, až po komplexní displeje. Ty jsou schopné zobrazit svařovací programy, procentuální využití, čas svařování atd.

  • Integrovaný ventilátor - Ventilátor je součástí ochrany proti přehřátí. Aktivně se podílí na snižování teploty a vy nemusíte čekat zbytečně dlouho, než budete moci opět pracovat.

Příslušenství

Ochranné pomůcky

Svařování není bez rizika. Pracujete s vysokým proudem i vysokými teplotami. Kolem odletují jiskry a pohled přímo do svaru je lidským očím nebezpečný. Proto na trhu existuje velké množství bezpečnostních pomůcek.

Mezi nejdůležitější patří svářečské kukly a štíty, které mohou být i samostmívací. Nezbytné jsou také robustní rukavice, které mohou zakrýt i celé předloktí. Z odolné kůže se vyrábí i svářečské zástěry. A příjemným detailem může být také zesílená ochrana kabátů v místech, kam nejčastěji dopadají jiskry.

Svářečské kukly

Svářečské rukavice

Přídavné chladící jednotky

Řeší problém přehřátí přístroje a jsou typicky kompatibilní pro více modelů. Samotného ochlazování se dosahuje kapalinou, přičemž rozdíl na vstupu a výstupu může být 10 až 18 °C v závislosti na výkonu. Nevýhodu představuje vyšší cena, která se pohybuje od 10 000 Kč výše. Oblíbená svářečka na vodu zajišťuje své chlazení vodou.

Vodní chlazení

Svařovací a prodlužovací kabely

Pokud budete používat prodlužovací kabel, je třeba dodržet několik zásad, jinak může docházet k úbytku napětí a svářečka bude vynechávat, nebo nebude fungovat vůbec. Průměr přívodních vodičů a prodlužovacích šňůr musí být min. 2,5 mm², a následně může být max. délka prodlužovačky až 50 m. Pamatujte, že při samotném svařování nesmí být nikdy navinutá na bubnu.

Svařovací kabely přenáší výkon svářečky na místo svařování, výběru byste tak měli věnovat stejnou pozornost, jako samotnému stroji. Dnes se používají výhradně kabely s měděným jádrem. Řešit budete především průřez jádra, proudovou zatížitelnost a délku kabelu. Pro domácí použití bude bohatě stačit průměr jádra 50 mm², což umožňuje práci se zatížením 225 A a kabel může být až 23 m dlouhý. Dále platí, že čím větší průměr, tím je možná větší proudová zatížitelnost.

Další elektrické nářadí

Aku vrtačky a šroubováky

Vrtačky

Brusky

Rady na závěr

Estetika svaru

Samotný svar se označuje jako svarová housenka. Ta by měla být vždy plochá a s plynulými přechody do samotného materiálu. Pokud najdete vysokou housenku a ostrý přechod, může být příčinou malý svařovací proud a takový svar byste měli odstranit. Stejně tak můžete narazit na zavařenou strusku – i zde je na vině malý proud nebo nesprávné vedení elektrody.

Pokud budou svary skryté, nezáleží na jejich vzhledu a prioritu dostane spíš max. pevnost. Nicméně ve chvíli, kdy budou na povrchu, bude důležitá i jejich estetika. Pokud nechcete strusku obrušovat, pro max. hladký svar vybírejte např. modely s technologií TIG, případně se svařováním v ochranné atmosféře plynu.

Servis a údržba

Svářečku především udržujte v čistotě a v suchu. Zároveň berte v potaz, že vnitřní součástky jsou aktivně chlazené vzduchem a ventilátor do svářečky zanáší různé drobné částečky a nečistoty. Ty zároveň usedají na chladící tělesa a snižují jejich výkon.

Pokud budou nečistoty kovové, může dokonce dojít ke zkratu a zničení svářečky. Jednotlivým součástkám samozřejmě neprospívá ani vlhkost. Proto je nezbytné pravidelné čištění vnitřku alespoň jednou měsíčně. Bezpodmínečné minimum je jednou za rok, kdy je třeba zároveň dotáhnout všechny silové spoje.

Další užitečné články

Jak se starat o chalupu Opravy v domácnosti